Styl Życia

Agresywne zapalenie przyzębia w młodym wieku – czym jest i kogo dotyka najczęściej?

Agresywne zapalenie przyzębia to szybko rozwijająca się choroba tkanek przyzębia, która atakuje najczęściej ludzi bardzo młodych, wchodzących dopiero w okres dojrzewania, a także osoby poniżej 30. roku życia. W błyskawicznym tempie może doprowadzić ona do utraty przyczepu łącznotkankowego, co powoduje rozchwianie zębów i ich przedwczesną utratę. Agresywne zapalenie przyzębia wymaga jak najszybszego wdrożenia leczenia specjalistycznego.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są przyczyny agresywnego zapalenia przyzębia,
  • jak objawia się agresywne zapalenie przyzębia i w jaki sposób diagnozuje się to schorzenie,
  • na czym polega leczenie zapalenia przyzębia o agresywnym przebiegu.

Zgodnie z klasyfikacją Światowej Organizacji Zdrowia periodontopatie dzieli się na zapalenia dziąseł oraz zapalenia przyzębia. Różnią się one przede wszystkim obecnością zmian degeneracyjnych tkanki kostnej – w zapaleniach dziąseł one nie występują.

W grupie zapaleń przyzębia wyróżnia się kilka odmiennych pod względem klinicznym schorzeń – jednym z nich jest agresywne zapalenie przyzębia. Cechuje się ono szybkim, ostrym przebiegiem, które może w błyskawicznym tempie doprowadzić do rozchwiania i przedwczesnej utraty zębów. Występuje ono przede wszystkim u osób młodych – nastolatków wchodzących w okres dojrzewania oraz osób przed 30. rokiem życia.

Agresywne zapalenie przyzębia – przyczyny

Przyczyny agresywnego zapalenia przyzębia nie zostały jak dotąd jednoznacznie ustalone. Diagnozowane ono bywa nawet u osób przestrzegających zasad higieny jamy ustnej i regularnie odwiedzających dentystę.

Według niektórych hipotez agresywne zapalenie przyzębia może być uwarunkowane dziedzicznie – częściej z chorobą tą borykają się córki matek ze zdiagnozowanym schorzeniem, a nie ich synowie. Inni badacze twierdzą, że ma ono podłoże immunologiczne i jest spowodowane nieprawidłową odpowiedzią organizmu na czynnik infekcyjny, np. wirusa.

Agresywne zapalenie przyzębia – objawy i diagnostyka

Do najczęściej występujących objawów agresywnego zapalenia przyzębia skłaniających pacjenta do wizyty u stomatologa zalicza się:

  • dużą ilość złogów nazębnych, nieproporcjonalną do stanu higieny jamy ustnej,
  • postępujące rozchwianie zębów,
  • zaniki dziąseł,
  • odsłanianie się korzeni zębowych.

W trakcie badania lekarz dentysta może stwierdzić również głębokie kieszonki przyzębne, recesje dziąsłowe oraz utratę przyczepu łącznotkankowego. W badaniach RTG obserwuje się natomiast pionowe ubytki kości, które mogą sięgać nawet do wierzchołków korzeni.

Agresywne zapalenie przyzębia – leczenie

Leczenie agresywnego zapalenia przyzębia jest skomplikowane i wymaga współpracy m.in. higienistki stomatologicznej, stomatologa ogólnego, chirurga, periodontologa oraz endodonty.

Jednym z etapów leczenia agresywnego zapalenia przyzębia są profesjonalne zabiegi higieny stomatologicznej, czyli mechaniczne i chemiczne usuwanie naddziąsłowej i poddziąsłowej płytki nazębnej, co ogranicza bytujące w jamie ustnej bakterie. Zabiegi tego typu wykonuje lekarz dentysta albo higienistka stomatologiczna.

  • Agresywne zapalenie przyzębia – antybiotyk

Przy zaawansowanych infekcjach bakteryjnych, często towarzyszących agresywnemu zapaleniu przyzębia, pacjentowi zaleca się stosowanie antybiotyków. W przypadku zmian rozległych są to najczęściej amoksycylina z metronidazolem, w przypadku zmian mniej zaawansowanych – doksycyklina lub amoksyclina.

  • Zabiegi stomatologiczne

Zależnie od indywidualnego stanu zdrowia pacjenta stomatolog prowadzący leczenie dobiera odpowiednie zabiegi, przy czym rzadko jest to standardowe leczenie zachowawcze zębów. Pacjentowi może zostać zaproponowane leczenie kanałowe zębów, zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej albo tzw. szynowanie, które ma na celu ustabilizowanie rozchwianych zębów.