Dieta i Odchudzanie Uroda i Kosmetyki

Dobroczynne działanie malin na skórę

Wszyscy dobrze wiemy, iż malina ma właściwości napotne i stosuje się ją podczas przeziębień. Jej ładne czerwone owoce, wykorzystywane są do dekoracji deserów i ciast, syropy służą nam zimą, a suszone liście zastępują tradycyjną herbatę. Jednak na tym kariera maliny dopiero się zaczyna.

Wzrostem nas przewyższa

Krzewy maliny potrafią rosnąć wysoko i osiągać do dwóch metrów wysokości. Rozrastają się w podobny sposób jak jeżyna i dzika róża, dlatego jej rodzina z dziedziny botaniki to różowate. Owoce maliny mają silny aromat, dzięki czemu od razu poczujemy, że krzaki maliny w ogrodzie już zaowocowały.

Ze względu na dużą zawartość witamin powinniśmy jeść owoce w postaci surowej, najlepiej prosto z krzaka. Należy tylko zajrzeć do ich środka, czy aby nie schował się tam jakiś robaczek, gdyż drobne istotki lubią sobie przesiadywać w malinach. Jeżeli zjemy malinę razem z robaczkiem nic nam się nie stanie, jedynie smak będzie nie za ciekawy.

W jakich miesiącach kwitnie malina?

Malina w ogrodzie kwitnie od maja do sierpnia, przy czym owoce dojrzewają nieregularnie, z racji ciągle powstających nowych kwiatów. Dlatego też, zbiór malin potrafi być obfity. Zrywać maliny należy delikatnie, ściągając je ze stożka, na którym są osadzone. Można owoce suszyć, ale tylko te twarde. Miękkie lepiej od razu zjeść lub użyć do produkcji soku.

Roślina prozdrowotna

Maliny zawierają bardzo dużo odżywczych substancji. Są to między innymi:

  • witaminy (A, C, E, z grupy B),
  • minerały (miedź, potas, cynk, wapń, selen, żelazo, magnez, mangan),
  • błonnik,
  • karotenoidy (neutralizują wolne rodniki, chronią przed starzeniem się skóry, zabezpieczają skórę przed promieniami UV, działają korzystnie na wzrok i chronią przed nowotworami),
  • polifenole,
  • olejki eteryczne,
  • kwasy organiczne (m.in.glutaminowy, cytrynowy, salicylowy, jabłkowy).

Ze względu na szerokie spektrum właściwości, powinniśmy mieć maliny w ogrodzie posadzone obowiązkowo na słonecznym miejscu. Maliny, dzięki dużej ilości słońca, wydają bardzo słodkie owoce, obfitujące we wszystkie w/w składniki.

Powierzchowne piękno

maliny
Źródło: Pixabay.com

Chodzi tutaj o piękno skóry, jako wierzchniej powłoki ciała człowieka. Spożywając maliny, pijąc herbatki z liści i od czasu do czasu robiąc sobie kąpiel w naparze z liści malin, dostarczymy naszemu ciału odpowiednią dawkę karotenoidów, dzięki którym nasza skóra będzie wyglądać zdrowo.

Gładkość skóry i jej zdrowy wygląd zawdzięczamy właśnie malinom. Oczywiście nie tylko z powodu obecności karotenoidów, ale także witaminom A, C i z grupy B. Jeśli chcemy cieszyć się pięknym wyglądem naszej skóry, zwłaszcza latem, gdy będziemy przebywać na plaży, zaserwujmy sobie codzienną porcję owoców maliny.

Malinowy ogród

Jeżeli tylko mamy jakiś skrawek ziemi przy swoim domu, znajdźmy troszkę miejsca na krzak maliny. Własne są zawsze bardziej smaczne i mamy przy okazji pewność, iż nie są zaprawione chemią. Mogą rosnąć w każdej ziemi ogrodowej z domieszką próchnicy i kompostu. Ważne tylko, by dbać o prawidłową pielęgnację malin.

Przede wszystkim, ziemia musi być odpowiednio nawilżana. Musimy dbać o to, by się zbytnio nie wysuszyła. Sadzenie malin wiosną jest możliwe, tak samo jak jesienią. Jesienią- pod koniec września lub na początku października, nie później niż nastaną przymrozki. Wówczas roślina może zmarnieć zanim się dobrze ukorzeni.

Najdogodniejszy czas na sadzenie malin wiosną, jest początek kwietnia. Kupujemy w sklepie ogrodniczym gotowe ukorzenione sadzonki malin i wsadzamy je do niewielkich dołków w swoim ogrodzie. Ziemia musi być wzruszona (przekopana) a korzenie maliny wsadzone do wody na dwie godziny przed sadzeniem do gruntu.

Ziemię z ogrodu mieszamy z glebą próchniczą, dorzucamy kompostu i w takiej mieszance sadzimy malinę. Wsadzona roślinka do dołka musi być dobrze obsypana wokoło ziemią, po czym glebę dociskamy, by piach dobrze przylegał do korzeni maliny. Dokładne informacje na temat sadzenia malin znajdziemy na https://www.domowamozaika.pl/jak-sadzic-maliny-zeby-sie-nie-rozrastaly.

Zadbane krzewy

Sadzonki malin kupione w supermarkecie mogą nas rozczarować, gdyż potrafią szybko zacząć chorować i nie doczekamy się plonów. Mając już wkopane maliny do podłoża, dbajmy o jego nawilżanie, jednak nie przesadzajmy z wodą, bo podmokły teren zniszczy plantację.

Jeżeli zdecydujemy się na sadzenie malin wiosną, musimy być przygotowani na skąpy pierwszy zbiór. Obficie zaowocują dopiero rok później. Najważniejsze w tym wszystkim jest odpowiednia odległość między jednym krzewem a drugim (ok. 40 cm). Wówczas łatwiej nam będzie pielęgnować maliny.

Do podstawowych obowiązków jest dbanie o odpowiednią wilgotność gleby. Drugą rzeczą jest przycinanie pędów. Gdy nasza malina będzie miała już dwa lata, wycinamy stare pędy, by młode mogły swobodnie rosnąć i owocować. Taką wycinkę robimy co roku i zawsze wycinamy pędy dwuletnie (i starsze). Jeżeli będziemy maliny pielęgnować należycie, zawsze będziemy mieć obfity zbiór owoców już od maja do września lub nawet października, jeżeli lato się wydłuży.