Rozrywka

Dziecko w teatrze – kiedy jest najlepszy czas na pierwszą wizytę?

W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, że teatr to forma rozrywki, do której trzeba dorosnąć. Z tego względu wielu rodziców rezygnuje z wizyt w teatrze z dzieckiem. Tymczasem kontakt ze sztuką od najmłodszych lat przynosi szereg korzyści i wspomaga rozwój.

Jaki jest idealny wiek na pierwszą wizytę w teatrze?

Rodzice często zastanawiają się, kiedy jest najlepsza pora, aby po raz pierwszy pójść z dzieckiem do teatru? Na powyższe pytanie nie da się odpowiedzieć w jednoznaczny sposób, ponieważ jest to kwestia uzależniona od różnych czynników. Pewne jest to, że im wcześniej, tym lepiej, niemniej należy mieć na względzie indywidualne możliwości dziecka. Warto zastanowić się, czy maluch sobie poradzi i czy wizyta w teatrze sprawi mu radość. Komfort dziecka jest tutaj najważniejszy, w związku z czym rozmaite rozrywki najlepiej dopasować do jego upodobań oraz wieku. Oczywiście nie sposób w stu procentach przewidzieć reakcję pociechy – tym bardziej warto spróbować!

Co oferują teatry?

Teatry dla dzieci zyskują w Polsce na popularności. Świetnym przykładem może być tutaj Teatr Małego Widza. Jeśli chodzi o atrakcje dla dzieci w Warszawie, to jest to jedno z najlepszych miejsc, gdzie można się udać z maluchem. W teatrach, których oferta adresowana jest do dzieci, znajdują się spektakle i warsztaty dedykowane pociechom w różnym wieku. Dobrze mieć na względzie sugestie organizatorów przedstawienia dotyczące wieku dzieci. Przykładowo spektakle dla starszych pociech są nieco dłuższe i wymagają siedzenia na widowni. W przypadku młodszych widzów w większym stopniu się na interaktywność. Należy też pamiętać, że dzieci zupełnie inaczej zachowują się w domu, a inaczej w nowych dla nich miejscach.

Wizyty z dzieckiem w teatrze – dlaczego warto?

Wiele jest powodów, dla których regularne odwiedzanie teatru z dzieckiem to doskonały pomysł. Dziecko oswaja się z literaturą piękną, uczy się nowych słów oraz rozwija wrażliwość, kreatywność i zmysł estetyczny. Uczy się kształtować własne zdanie i nabiera śmiałości w kontaktach z ludźmi.