Styl Życia

Czy “tabletka dzień po” jest w pełni legalna?

Artykuł sponsorowany.

Polska należy do nielicznych krajów europejskich, w których występują ograniczenia pod względem dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Obecnie zakup tabletki „dzień po” wiąże się z koniecznością posiadania recepty, wymaganej niezależnie od wieku pacjentki. Związane z tym komplikacje często wzbudzają dodatkowe wątpliwości, co do ogólnej legalności tego typu środków. Antykoncepcja doraźna jest jednak w pełni legalna, a dostęp do niej ułatwiają w pewnym stopniu sami lekarze udzielający konsultacji.

Antykoncepcja awaryjna w Polsce

Recepta wystawiana na tabletkę dzień po to obowiązkowy dokument, który trzeba przedstawić farmaceucie przed otrzymaniem środków antykoncepcji awaryjnej. Warunkiem jej przepisania jest odbycie konsultacji z lekarzem, przy czym zgodnie z polskim prawem nie musi być to specjalista od ginekologii. Recepta na tabletkę dzień po może być wystawiona nawet przez lekarza rodzinnego. Środki antykoncepcji awaryjnej są dostępne również w innych krajach Unii Europejskiej, jednak tylko w Polsce mogą być wydawane z przepisu lekarza. Tabletki dzień po były sprzedawane bez recepty do listopada 2016 roku, kiedy to sfinalizowano inicjatywę Ministra Zdrowia dotyczącą ograniczenia dostępu. Obowiązkowa recepta została przywrócona ze względu na niewłaściwe stosowanie antykoncepcji awaryjnej przez nastoletnie pacjentki. W rezultacie polski rząd zadecydował o wprowadzeniu ustawy ograniczającej dostęp do takich środków w maju 2017 roku.

Ograniczona dostępność antykoncepcji awaryjnej

Brak bezpośredniego dostępu do antykoncepcji awaryjnej spotkał się ze sporym sprzeciwem. Tabletki dzień po przeznaczone są bowiem do stosowania jedynie w nagłych sytuacjach, a w większości przypadków działają jedynie w ograniczonych ramach czasowych. Z tego względu ich skuteczność pozostaje najwyższa wówczas, gdy zostaną przyjęte niezwłocznie po odbyciu niezabezpieczonego stosunku płciowego. Światowa Organizacja Zdrowia w 2014 roku uznała tabletkę dzień po za bezpieczną, a także zaleciła jej ogólnodostępność jako podstawę efektywnej ochrony zdrowia reprodukcyjnego. Polskie prawo aborcyjne jest bardzo restrykcyjne, w związku z czym samo przepisywanie antykoncepcji wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Brak łatwego dostępu do tabletek dzień po może zwiększyć popyt na stosowanie innych, mniej bezpiecznych metod. Dotyczy to chociażby inwazyjnych zabiegów, które niosą ze sobą ryzyko różnych komplikacji – np. krwotoków, infekcji czy innych powikłań.

miejsce na foto1

Dostępność tabletek dzień po

Obecnie tabletki antykoncepcji awaryjnej są w Polsce dostępne, jednak do ich wykupienia wymagana jest recepta. Warunkiem ich legalnego otrzymania pozostaje więc umówienie wizyty oraz odbycie rozmowy z lekarzem. Dla wielu pacjentek optymalnym rozwiązaniem okazuje się recepta online na tabletkę dzień po, która wystawiana jest po przeprowadzeniu zdalnej e-konsultacji. Więcej informacji na ten temat można poznać na stronie internetowej: https://szybkaerecepta.pl/produkt/konsultacja-lekarska-z-mozliwoscia-wystawienia-e-recepty-na-tabletke-dzien-po/. Specjalistyczne konsultacje online przeprowadzane są w trybie 24/7, co pozostaje nie bez znaczenia z uwagi na możliwości szybkiego otrzymania tabletki dzień po. Pacjentka musi jedynie wypełnić formularz i opłacić usługę, aby legalnie uzyskać antykoncepcję awaryjną. Po rozpatrzeniu zasadności przepisania takiego środka, lekarz wystawia receptę oraz przesyła kod do jej realizacji w dowolnej aptece.

Legalność antykoncepcji awaryjnej

Formularz wypełniany przez pacjentkę przed otrzymaniem e-recepty zawiera pytania o występujące choroby, przyjmowane leki czy ciążę, a także ewentualne przeciwwskazania do stosowania tabletki dzień po. W świetle prawa cały proces jest w pełni legalny oraz prawidłowy. Sama antykoncepcja awaryjna nie może być jednak stosowana jako alternatywa dla tradycyjnych metod zapobiegania ciąży, a jej zażycie powinno być uwarunkowane wyłącznie nagłą i nieprzewidzianą sytuacją. W praktyce tabletki dzień po najczęściej stosowane są w przypadku odbycia niezabezpieczonego stosunku, bądź też użycia nieskutecznej formy antykoncepcji.