Uroda i Kosmetyki

Farbujesz włosy? Poznaj patenty na zachowanie ich naturalnego wyglądu

Dlaczego włosy farbowane już po kilku tygodniach wyglądają nienaturalnie i matowieją? Dzieje się tak, gdy używamy tanich farb niskiej jakości lub kiedy nieodpowiednio dbamy o fryzurę. Farbowane włosy mają specyficzne wymagania, na szczęście dość łatwo można im sprostać. Jeśli będziesz się stosować do poniższych wskazówek, twoje farbowane włosy będą zachwycać naturalnym wyglądem i blaskiem.

Stosuj kosmetyki do włosów farbowanych

Oznaczenie szamponów i odżywek jako przeznaczonych specjalnie do włosów farbowanych nie jest zabiegiem marketingowym mającym na celu zwiększenie sprzedaży. Ta linia produktów naprawdę zabezpiecza przed wypłukiwaniem się farby i przesuszeniem włosów. Regularne stosowanie pozwoli uzyskać odpowiednie nawilżenie włosów oraz sprawić, że będą tak lśniące i ładne, jak bezpośrednio po nałożeniu farby.

Nie myj włosów zbyt często

Nie oznacza to, że masz chodzić z brudnymi. Jednak farbowane włosy zazwyczaj są nieco przesuszone w stosunku do ich stanu sprzed farbowania, więc nie ma potrzeby mycia ich codziennie, a nawet co drugi dzień. Częste mycie wypłukuje z nich nałożony pigment i odbiera im blask.

Jeśli włosy naprawdę potrzebują odświeżenia, można użyć suchego szamponu. Dzięki niemu włosy odzyskają nieskazitelny wygląd, a kolor zostanie ochroniony.

Nie myj włosów gorącą wodą

Większość szamponów bardzo dobrze pieni się w ciepłej. Taka temperatura pozwoli dokładnie umyć włosy i skórę głowy, jednocześnie nie naruszy ich struktury i nie wypłucze farby. Ponadto gorąca woda wysusza włosy, co w przypadku farbowanych będzie bardzo niekorzystne. Włosy staną się suche i matowe, co na farbowanych wygląda po prostu brzydko.

Nie używaj termolokówi, suszarki i prostownicy, jeśli nie ma takiej konieczności

Farbowane włosy nie lubią urządzeń pracujących w wysokiej temperaturze. Źle znoszą kontakt z termolokówką i prostownicą. Regularne używanie takich urządzeń osłabi włosy, wysuszy i zmatowi. Dotyczy to zresztą nie tylko farbowanych włosów – wszystkie po regularnych zabiegach w wysokiej temperaturze staja się suche i łamliwe.

Jeśli chodzi o suszarkę, to najlepiej byłoby całkowicie z niej zrezygnować, jednak nie zawsze jest to możliwe. W takim wypadku trzeba zmniejszyć temperaturę i siłę nadmuchu.

Przy korzystaniu z wyżej wymienionych urządzeń warto zabezpieczyć włosy sprayem termoochronnym.

Nie szarp włosów przy czesaniu

Wszytko, co może osłabić i uszkodzić strukturę włosa, a więc także nieumiejętne czesanie, jest najwyraźniej widoczne właśnie na włosach farbowanych. One najszybciej stają się kruche i łamliwe, a rozdwajanie końcówek jest szczególnie wyraźne na włosach ciemnych.

Staraj się czesać włosy łagodnymi posuwistymi ruchami. Jeśli mają tendencję do plątania się, rozpocznij czesanie od dołu i stopniowo posuwaj się ku górze.

Pamiętaj o ochronie przed promieniowaniem UV

Długotrwała ekspozycja na promieniowanie słoneczne sprawi, że włosy zaczną blaknąć. Jeśli chcesz uniknąć tego efektu, stosuj kosmetyki do włosów z filtrem UV, a w godzinach południowych noś czapkę lub kapelusz.

Nie korzystaj z kolejnych zabiegów chemicznych na włosy

Farbowanie osłabia włosy, dlatego robienie kolejnych zabiegów (prostowanie chemiczne, trwała ondulacja) nie jest dobrym pomysłem. Jeśli chcesz, by włosy wyglądały naturalnie i zdrowo, poprzestań na zmianie koloru.