Moda

Jak dobrać kwiaty do bukietu ślubnego?

Wybór bukietu ślubnego wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Wiele przyszłych panien młodych zastanawia się czy lepiej kierować się własnymi upodobaniami, wyglądem sukni ślubnej, motywem przewodnim wesela czy obowiązującymi trendami.

Niektóre osoby biorą pod uwagę także charakter pory roku, w której odbywa się uroczystość. Bukiety ślubne to obecnie prawdziwe dzieła sztuki, które zachwycają nie tylko kolorystyką, ale również swoimi kształtami. Co więcej, możemy zdecydować się zarówno na gotowe projekty, jak i stworzyć swój własny wymarzony bukiet. Co należy wziąć pod uwagę podczas dobierania kwiatów?

Bukiety ślubne a rodzaj sukni

Jest to zdecydowanie najważniejsze kryterium, którym kieruje się większość panien młodych. Kluczem jest spójność bukietu ślubnego oraz naszej kreacji, gdyż dzięki temu całość będzie prezentować się idealnie nie tylko w realu, ale również na zdjęciach. O jakich zasadach warto pamiętać?

  • Jedną z podstaw jest dopasowywanie bukietu do sukni na zasadzie kontrastu. Jeśli zdecydowałyśmy się na prostą i skromną kreację, możemy pozwolić sobie na znacznie bardziej okazały i przyciągający uwagę bukiet. Jeśli jednak nasza sukienka zawiera mnóstwo zdobień i jest dosyć fantazyjna, aby nie uzyskać efektu przesytu lepiej postawić na delikatne kwiaty.
  • Do sukni w stylu boho najlepiej pasują bukiety ślubne wykonane z polnych kwiatów. Jest to obecnie jeden z najgorętszych trendów, który ma swój niepowtarzalny urok. Niestety polne kwiaty to typowe rośliny sezonowe, dlatego na takie rozwiązanie mogą pozwolić sobie panie, które planują ślub w okresie letnim. Suknie boho będą także świetnie prezentować się z takimi kwiatami jak gipsówki, margaretki oraz wrzosy.
  • Decydując się na klasyczną suknię ślubną, fasonem przypominającą literę A, wiele pań chce uzupełnić ją równie klasycznym bukietem. W tym przypadku warto postawić na ponadczasowe róże, peonie lub hortensje.
  • Jeśli zdecydowałyśmy się na skromną kreację i chcemy ożywić ją przy pomocy kwiatów, dobrym wyborem będą np. kalie (lilie). Występują one w różnych odcieniach, m.in. takich jak kość słoniowa, pomarańczowy oraz ciemnofioletowy.

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając kwiaty do bukietu ślubnego?

Wybierając rośliny, warto na początku oszacować posiadany budżet. Bukiety ślubne są z reguły tańsze jeśli decydujemy się na kwiaty, które rosną w tym samym okresie, kiedy odbędzie się uroczystość. Jeśli zależy nam na roślinach, które nie są dostępne w danym sezonie, musimy liczyć się ze znacznie większymi kosztami. Jakie kwiaty najłatwiej dostać w zależności od pory roku?

  1. Wiosna – to czas kiedy przyroda budzi się do życia, a przyszłe panny młode mogą zdecydować się np. na bukiet z kolorowych tulipanów, delikatnych konwalii, jaskrów, frezji oraz narcyzów.
  2. Lato – w tym okresie wybór kwiatów jest zdecydowanie największy. Bukiety ślubne mogą zostać wzbogacone zarówno polnymi kwiatami, jak i hortensjami, różami, eustomą i piwoniami.
  3. Jesień – podczas tej pory roku króluje czerwień, pomarańcz oraz bordo. Wiązanka może składać się np. ze słoneczników, astrów, kalii i gerberów. Popularnym dodatkiem jest także jarzębina.
  4. Zima – w tym czasie wiele panien młodych decyduje się na bukiety, których charakter nawiązuje do świąt. Można więc spotkać wiązanki składające się z igliwia, ostrokrzewu i szyszek. Coraz więcej osób wybiera także sukulenty. Jeśli jednak marzą się nam klasyczne kwiaty, możemy postawić na gatunki, które są dostępne przez cały rok – róże, gipsówki oraz goździki.

Zwróćmy uwagę również na to czy wybrane przez nas rośliny nie zabrudzą pyłkiem sukni ślubnej. Panny młode rzadko decydują się na gatunki kwiatów o intensywnym zapachu, który może działać drażniąco.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Flori-Studio Anna Piosik z Poznania.