Dieta i Odchudzanie

Odchudzanie przez zamrażanie tłuszczu – zabieg kriolipolizy

Kriolipoliza to nowoczesny zabieg, który polega na wymrażaniu tkanki tłuszczowej. Jego przeprowadzenie pozwala na bezinwazyjne, skuteczne i bezpieczne modelowanie wybranych partii ciała. Kriolipoliza stosowana jest przede wszystkim na obszarach, w których tkanka tłuszczowa jest najmocniej nagromadzona i trudna do zredukowania innymi metodami – np. poprzez ćwiczenia oraz dietę. Z tego względu dużym powodzeniem cieszą się zabiegi przeprowadzane na udach, brzuchu czy pośladkach.

Na czym polega kriolipoliza?

Podczas zabiegu kriolipolizy, tkanka tłuszczowa pacjenta poddawana jest selektywnemu oddziaływaniu niskiej temperatury. Zgromadzone w niej trójglicerydy ulegają wówczas zamrożeniu. Pod wpływem tego działania, następuje stopniowy rozpad komórek tłuszczowych. Do ich usunięcia z organizmu dochodzi pod wpływem całkowicie naturalnych procesów metabolicznych. Kontrolowane schłodzenie tkanki tłuszczowej zgromadzonej podskórnie odbywa się w procesie apoptozy, czyli ich uśmiercania. Po upływie ok. trzech dni od jego rozpoczęcia, dochodzi do rozwinięcia miejscowego stanu zapalnego w obszarze poddanym zabiegowi. W ciągu miesiąca nasila się proces fagocytozy, który polega na pochłanianiu i stopniowym usuwaniu obumarłych komórek tłuszczowych. Efekty zabiegu są powolne i rozłożone w czasie, dzięki czemu kriolipoliza nie wywołuje zjawiska miejscowego nagromadzenia skóry.

Na jakich partiach ciała przeprowadzana jest kriolipoliza?

Kriolipoliza znajduje zastosowanie na każdym obszarze, w którym występuje nadmiar komórek tłuszczowych. Ich wymrażanie najczęściej przeprowadza się na takich partiach ciała, jak np. brzuch, wewnętrzna i zewnętrzna część ud, pośladki, okolice kolan, fałdy na plecach, ramiona, biodra czy tzw. boczki. Kriolipoliza pozwala tym samym na udoskonalenie sylwetki i wyeliminowanie nadmiaru tłuszczu z najbardziej newralgicznych obszarów. Zabieg ten nie powinien być uznawany za metodę leczenia nadwagi, a jedynie sposób na uzyskanie pożądanego wyglądu partii ciała trudnych w modelowaniu poprzez dietę i ćwiczenia fizyczne. Aby pozbyć się otyłości, należy zadbać o odpowiednią aktywność, poprawę jadłospisu oraz zmianę wielu nawyków. Kriolipoliza zalecana jest jako ostatni etap leczenia nadwagi.

Kobieta podczas zabiegu kriolipolizy

Jakie urządzenie stosowane jest w kriolipolizie?

Wymrażanie tkanki tłuszczowej można przeprowadzić wyłącznie przy użyciu zaawansowanego technologicznie sprzętu. Istnieją różne urządzenia do kriolipolizy, a jednym z nich jest CoolTech firmy Cocoon Medical. Zapewnia ono wysoką skuteczność oraz bezpieczeństwo użytkowania. Urządzenie to schładza tkankę tłuszczową nawet do -8 stopni Celsjusza i utrzymuje ten stan przez 70 minut, przez co pozwala na uzyskanie wyjątkowo dobrych efektów. Nawet pojedynczy zabieg daje możliwość usunięcia około 30 proc. komórek tłuszczowych z wybranego obszaru. Działanie CoolTech nie narusza powłok skórnych, dlatego jego zastosowanie nie wymaga rekonwalescencji pacjenta. Procedura jest też bezbolesna, dzięki czemu nie trzeba podawać żadnych znieczuleń. Zabieg kriolipolizy zrealizować można w klinice Anlaya, gdzie jego cena jest wyjątkowo przystępna. Oferta kierowana jest do pacjentów z różnych miast, takich jak np. Warszawa.

Jak wygląda zabieg kriolipolizy?

Zamrażanie tkanki tłuszczowej zawsze poprzedzone jest konsultacją ze specjalistą. Sama procedura przebiega w kilku etapach. Pierwszy z nich to faza zassania, w której do wybranego obszaru ciała przykładana jest odpowiednia mata chroniąca przed odmrożeniami. Lekarz pokrywa skórę pacjenta żelem przewodzącym zimno i przykłada do niej głowicę, która odpowiada za zassanie skóry i tkanek przez podciśnienie. Kolejny etap to faza chłodzenia, polegająca na stopniowym obniżaniu temperatury tkanki tłuszczowej. Proces ten jest ściśle kontrolowany, dzięki czemu inne komórki nie ulegają uszkodzeniu. Kriolipoliza kończy się w trzeciej fazie, zwanej etapem metabolizmu. W obszarze poddanym zabiegowi pojawia się miejscowy stan zapalny, a zamrożone komórki tłuszczowe są stopniowo usuwane przez organizm w ciągu 6 – 12 tygodni.