Styl Życia

Pracująca mama, czyli jak pogodzić życie zawodowe i rodzinne

Narodziny dziecka to moment, w którym kompletnie zmienia się życie całej rodziny. To oczywiście ogromna radość, ale też masa obowiązków, które z dnia na dzień wymagają wypracowania nowych nawyków, a często też zrezygnowania z dotychczasowych zwyczajów. Nie oznacza to jednak, że pogodzenie wychowywania malucha z rozwojem zawodowym jest niemożliwe — wiele kobiet skutecznie łączy obie te kwestie spełniając się zarówno jako matka, jak i w pracy. Poniżej przedstawiamy kilka rad, które pomogą w powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim w Wielkiej Brytanii.

Wykorzystaj dostępne możliwości

W pierwszych miesiącach życia dziecko potrzebuje stałej opieki i uwagi, ważne jednak by znaleźć w tym okresie również czas na skupienie się na swoich własnych potrzebach. Przerwa od pracy to dobry moment na zastanowienie się nad wcześniejszą karierą i zdecydowanie o dalszej drodze zawodowej. Jeśli dotychczasowe zajęcie nie przynosi Ci satysfakcji, możesz poświęcić wolne chwile na szukanie innego zatrudnienia, bardziej dopasowanego do Twoich oczekiwań. Innym ciekawym rozwiązaniem jest rozpoczęcie działalności na własny rachunek, czyli rozwinięcie swojego biznesu, na przykład w formie samozatrudnienia. Własna firma oferuje też dodatkowe korzyści dla mam. Bycie swoim własnym szefem pozwala na większą elastyczność w godzinach pracy — w przypadku bycia pracownikiem często nie jest to możliwe.

Pamiętaj jednak by zadbać o solidne podstawy, jeśli zdecydujesz się na zostanie przedsiębiorcą. Podobnie jak w przypadku opieki nad dzieckiem, również firma wymaga stałej uwagi i podjęcia odpowiednich kroków, dzięki którym uchronisz ją przed zagrożeniami. Z pomocą przychodzą tu ubezpieczenia biznesowe, jak na przykład public liability czy ubezpieczenie sprzętu firmowego. Wybierz polskich doradców ubezpieczeniowych, którzy zapewnią Ci kompleksowe wsparcie i szczegółowo przedstawią produkty takie jak polisa dla samochodu firmowego po polsku, dzięki czemu bariera językowa nie będzie problemem!

Daj sobie czas na przystosowanie się do nowej sytuacji

Niezależnie od tego, czy wrócisz do pracy, którą wykonywałaś wcześniej czy postanowisz o jej zmianie, kluczową kwestią związaną z powrotem do aktywności zawodowej jest Twoje nastawienie. Młode matki często spotykają się z presją otoczenia — w zależności od sytuacji może dotyczyć ona zarówno zachęcania do jak najszybszego zakończenia urlopu, jak i poświęcenia kariery w celu zajęcia się dzieckiem. Opinie bliskich, znajomych czy współpracowników nigdy nie powinny mieć na Twoje decyzje większego wpływu niż Twoje własne uczucia i potrzeby. Jeżeli czujesz się gotowa na powrót — nie zwlekaj i nie czuj się winna z tego powodu. Jeśli jednak wiesz, że na tym etapie skupienie się na wykonywaniu powierzonych zadań nie jest możliwe i cały czas w pracy spędzisz na zamartwianiu się o swoje dziecko, wznowienie kariery możesz nieco odłożyć.

Nagłe zmiany mogą być trudne i wiązać się z dużym stresem zarówno dla Ciebie, jak i Twojej pociechy, dlatego w miarę możliwości spróbuj rozłożyć je w czasie. Zacznij stopniowo przyzwyczajać malucha do tego, że nie zawsze jesteś w pobliżu, tak by równie bezpiecznie i komfortowo czuł się pod opieką innych członków rodziny czy opiekunów. Zdobyte w ten sposób chwile poświęć sobie, by nadrobić zaległości i przygotować się do pracy. Dobrym pomysłem może być też powrót w mniejszym wymiarze godzin, przynajmniej w okresie przejściowym, co pomoże odnaleźć Ci się w nowej rzeczywistości.