Uroda i Kosmetyki

Sprawdź, co mówią Twoje paznokcie!

Jesteś posiadaczką pięknych, mocnych paznokci? Prawdopodobnie niejedna kobieta Ci tego zazdrości. Problemy z paznokciami to, wbrew pozorom, dość częsta sprawa. Paznokcie bowiem, jak i wiele innych części naszego ciała, wręcz krzyczą, jeśli coś dzieje się z nami nie tak. I warto ich posłuchać.

Łamliwe bądź rozdwojone paznokcie

To jeden z najczęściej spotykanych problemów z paznokciami. Często zrzucamy go na karb niedostatecznej pielęgnacji czy też używania odżywek do paznokci. Łamliwość może być jednak niepokojącym sygnałem, na który warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim gdy zauważasz, że płytka pęka, na przykład wzdłuż bruzd bądź też zauważasz miękkie paznokcie, o coraz większej tendencji do kruszenia się, prawdopodobną przyczyną jest zbyt mała ilość witaminy B7 w organizmie. Biotyna to witamina, którą znajdziesz w wielu produktach spożywczych, między innymi w soczewicy czy orzechach ziemnych. Jednak paznokcie łamią się również z innych powodów – na przykład ze względu na częsty kontakt z substancjami chemicznymi bądź nieodpowiednią pielęgnacją. Zastanów się, czy przypadkiem ostatnio nie zdejmowałaś lakieru hybrydowego samodzielnie. Kruszenie się płytki to częsty efekt źle zdjętego lakieru. Pamiętaj, by korzystać przy tym z odpowiednich preparatów. Przyda ci się zmywacz do hybryd bądź frezarka.

Poprzeczne bruzdy na paznokciu

Zwróć uwagę na to, czy płytka paznokcia jest gładka, czy też może występują na niej bruzdy. Poprzeczne „rowki” na paznokciu mogą świadczyć o tym, że został on uszkodzony mechanicznie, na przykład podczas niewprawnego manicure. Jednak karbowanie paznokcia to także sygnał, iż organizm cierpi na zaburzenia metabolizmu oraz zbyt dużej ilości toksyn. Warto obserwować czy paznokieć rośnie pokarbowany, czy też jest to efekt złej pielęgnacji.

Zmiany koloru paznokcia

Jeśli twoje paznokcie zaczęły zmieniać zabarwienie bądź też występują na nich ciemne plamki bądź prążki, nie bagatelizuj tego. Prawdopodobnie paznokcie próbują przekazać ci ważną informację. Gdy widzisz, że skóra pod płytką jest blada, najprawdopodobniej oznacza to, że w twoim organizmie brakuje żelaza. Jest to jeden z częstszych, choć przegapianych sygnałów anemii. Z kolei niebieskawy kolor skórki świadczy o niedotlenieniu organizmu, a to z kolei może być sygnałem, iż masz problemy z układem krążenia bądź też z układem oddechowym.

Przyglądaj się bacznie swoim paznokciom i nie bagatelizuj tego, co próbują ci powiedzieć. Prawdopodobnie, dzięki temu szybciej zauważysz, że coś niepokojącego dzieje się z twoim ciałem.