Moda Uroda i Kosmetyki

Zalety paznokci żelowych

Jednym z atrybutów kobiecości są zadbane paznokcie. Niestety, nie każda kobieta może poszczycić się naturalnie twardą płytką o idealnym, smukłym kształcie. Aby wzmocnić paznokcie, często sięgamy po odżywki i suplementy, jednak nie u wszystkich one zadziałają. Wówczas, aby cieszyć się pięknymi i zadbanymi paznokciami, najlepiej skorzystać z usług stylistki paznokci lub zakupić swój zestaw do manicure. Najpopularniejszą metodą przedłużania i stylizacji paznokci jest metoda żelowa.

Zalety żelowej metody stylizacji paznokci

Paznokcie żelowe wyróżniają się bardzo dobrą wytrzymałością, odpornością na działanie wody oraz naturalnym wyglądem. Metoda żelowa jest odpowiednia dla kobiet, które naturalnie posiadają miękką płytkę podatną na uszkodzenia, przez co niemożliwe jest zapuszczenie własnych długich paznokci. W takim przypadku warstwa żelu stanowi też ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi i niekiedy ułatwia wykonywanie codziennych czynności.

Stylizacja paznokci metodą żelową jest całkiem prosta, ale i pracochłonna. Dla początkujących najlepszy będzie żel jednofazowy. Posiada on niezbyt gęstą konsystencję i jest samopoziomujący, dzięki czemu wykonanie manicure’u w domowym zaciszu jest na prawdę proste. Aby poprawić adhezyjność produktu, przed nałożeniem żelu dobrze jest użyć primer’a bezkwasowego, a gdy posiadamy problematyczną płytkę – kwasowego. Gdy decydujemy się na samodzielne przedłużanie paznokci metodą żelową, najprościej będzie zrobić to na tipsie. Użycie form podkładanych pod naturalny paznokieć wymaga sporej wprawy przy formowaniu kształtu oraz krzywej C. Od niedawna ciekawym rozwiązaniem jest używanie plastikowych form wielorazowych, dzięki którym możemy osiągnąć idealną krzywiznę paznokcia, a sama stylizacja zajmuje mniej czasu.

Jaki żel na naturalną płytkę paznokcia?

Metoda żelowa jest metodą uniwersalną, więc nie powinno być problemu z wyborem jaki żel na naturalną płytkę paznokcia zastosować. Jest ona odpowiednia zarówno dla paznokci mocnych jak i słabych. Ważne jest natomiast dobranie odpowiedniego produktu do naszych preferencji i umiejętności. Istnieją dwa rodzaje żeli UV: jednofazowy, którym zbudujemy wszystkie warstwy paznokcia, oraz trójfazowy, gdzie na każdą warstwę przypada inny żel – podkładowy (Bonder), budujący (Builder) i nabłyszczający (Gloss). Nie ma jednak dużego znaczenia jaki żel na naturalną płytkę paznokcia zastosujemy. Zarówno jednofazowe jak i trójfazowe dają świetny efekt końcowy.

Przedłużanie paznokci metodą żelową na formie

Kobiety robiące manicure
Źródło: Pixabay.com

Wykonanie manicure’u żelowego składa się z kilku etapów:

  1. Przygotowanie naturalnego paznokcia (delikatne spiłowanie powierzchni, odsunięcie skórek, opiłowanie, pokrycie primer’em).
  2. Ułożenie papierowej formy samoprzylepnej pod paznokciem.
  3. Nałożenie pierwszej warstwy żelu i utwardzenie jej w lampie – utworzenie szkieletu paznokcia.
  4. Wyjęcie formy spod paznokcia i nałożenie budującej warstwy lub kilku warstw żelu – modelowanie krzywizny.
  5. Opiłowanie paznokcia i nadanie mu pożądanego kształtu.
  6. Nałożenie ostatniej warstwy wyrównującej paznokieć i nadającej mu połysk.
  7. Stylizacja końcowa (pokrycie paznokcia lakierem, ewentualne dodanie ozdób).

W sprzedaży dostępny jest duży wybór kolorowych żeli, wówczas nie ma potrzeby pokrywania paznokcia lakierem. Najbardziej uniwersalny jest jednak żel w naturalnym kolorze bądź przezroczysty. 

Jak ściągnąć żel z paznokci?

Najszybszą i najmniej niszczącą metodą ściągania żelu z paznokci jest użycie frezarki. Najlepiej sprawdzą się mocne urządzenia posiadające duży zakres obrotów, które nie wywołują nadmiernych wibracji podczas zabiegu. Usuwanie żelu z paznokci frezarką zajmuje niewątpliwie najmniej czasu, a przy okazji możemy nią idealnie wyrównać skórki. Wystarczy dobrać odpowiedni frez i przesuwając płynnymi i szybkimi ruchami usunąć żel z paznokcia.

Drugą popularną metodą usuwania żelu z paznokci jest spiłowanie go pilnikiem. Na początek najlepiej dobrać pilnik o gradacji 100, a do ostatnich pociągnięć i wyrównania płytki dobrze sprawdzi się pilnik o gradacji 180 lub wyższej. Jednak metoda ta zajmuje najwięcej czasu.

Jak usunąć żele acetonem?

Do usunięcia żelu z paznokci można także zastosować aceton. Potrzebne będą:

  • aceton kosmetyczny,
  • waciki z folią aluminiową,
  • klipsy na paznokcie,
  • pilnik gruboziarnisty,
  • patyczek lub szpatułka.

Aby usunąć żel z paznokci za pomocą acetonu na początek należy zmatowić paznokieć pilnikiem, a następnie nasączyć acetonem waciki, przyłożyć je do paznokci i zawinąć w folię aluminiową po czym zabezpieczyć całość klipsem. W sprzedaży są dostępne też folie z wklejonym wacikiem. Po odczekaniu 10 – 15 minut sprawdzić patyczkiem czy żel już odchodzi od paznokcia, jeśli tak, ściągnąć folię i usunąć żel patyczkiem. Na koniec wypolerować paznokieć polerką. Więcej na temat usuwania żelowych paznokci przeczytamy na http://www.domynaczasie.pl/jak-usunac-zel-z-paznokci-sprawdzone-porady.