Uroda i Kosmetyki

Czym się różnią perfumy od wody perfumowanej?

W drogeriach możesz znaleźć wiele rodzajów produktów: ekstrakty perfum, perfumy, wodę perfumowaną, toaletową i – rzadziej spotykaną w przypadku zapachów damskich – wodę kolońską. Wybierając ulubiony zapach, warto zwrócić uwagę na oznaczenia, które znajdują się na flakonach. To właśnie one wskazują stężenie ekstraktów zapachowych zawartych w perfumach. Im więcej procentów olejków w mieszance, tym trwalszy i intensywniejszy będzie jej zapach.

Stężenie olejków w produkcie

Główną różnicą pomiędzy perfumami a wodą perfumowaną jest procentowy stosunek olejków zapachowych do alkoholu, w którym zostały rozpuszczone. Stężenie ekstraktów w perfumach występuje w przedziale 20-40%, w przypadku wody perfumowanej jest to natomiast z reguły 10-15%, choć zdarza się, że wartości te bywają wyższe. Na przykład producent perfum lanych Mandoco oferuje wodę perfumowaną o stężeniu olejków 19%. Wody toaletowe i kolońskie mają odpowiednio 5-10% oraz 3-5% ekstraktów.

Co więcej, wody toaletowe, kolońskie, a także jeszcze słabsze mgiełki do ciała najczęściej spotykane są w przypadku lekkich, odświeżających zapachów. Wybór ten odpowiedni jest na upalne letnie dni, kiedy mocne perfumy mogłyby okazać się zbyt ciężkie. Zarówno w przypadku markowych produktów, jak i produkcji odpowiedników perfum najbardziej pożądanym rodzajem jest jednak woda perfumowana oznaczana na opakowaniach jako EDP (Eau de Parfum).

Co wybrać – wodę perfumowaną czy perfumy?

Kolejną zasadniczą różnicę pomiędzy wodą perfumowaną i perfumami stanowi cena. Mocne, intensywne perfumy o bardzo dużym stężeniu ekstraktów z reguły sprzedawane są za bardzo wysokie kwoty i dla miłośników perfum często mają wartość kolekcjonerską. Co więcej, najczęściej są to zapachy o mocnych, intensywnych nutach, za którymi nie wszyscy przepadają. W przypadku używania takich perfum wystarczy zaledwie ich kropla, aby bardzo mocny zapach unosił się wokół Ciebie. Niewielki flakon będzie służył Ci zatem przez bardzo długi czas.

Niemniej do codziennego stosowania znacznie bardziej nadaje się woda perfumowana, która jest odpowiednia na każdą okazję. W tej grupie z łatwością znajdziesz zapachy każdego typu – zarówno słodkie i delikatne, jak i ostrzejsze, bardziej wytrawne czy szyprowe. Wody perfumowane mają bowiem wystarczająco wysokie stężenie olejków, by zapach utrzymywał się długo na skórze, a jednocześnie nie był zbyt duszący czy przytłaczający. Są one także znacznie tańsze, dzięki czemu stanowią rewelacyjny stosunek ceny do jakości.