Rozrywka Styl Życia

Petting — czym jest i jak go uprawiać?

Obco brzmiące nazwy niektórych technik seksualnych mogą zniechęcać. Czym jest petting i dlaczego warto o nim pamiętać? Odpowiemy na te i inne trudne pytania.

Petting od początku

Słownikowa definicja technik pettingu to pieszczoty narządów płciowych lub pobudzanie stref erogennych bez wprowadzania członka do pochwy, ust i odbytu. W skrócie petting to seks bez penetracji. Jego uprawiania nie ogranicza płeć i orientacja ani żadna z licznych sytuacji szczególnych, o których wspomnimy w dalszej części.

Petting może występować jako dodatek do innych praktyk seksualnych. Sprawdza się jako drobny element lub podstawa gry wstępnej oraz jako urozmaicenie podczas zmian pozycji. Petting często stanowi też element pośredni inicjacji seksualnej u osób rozpoczynających swoją aktywność. Natomiast w nowych relacjach pozwala poznać ciało partnera. W seksuologii postrzegany jest jako swego rodzaju etap rozwoju seksualnego. Petting sam w sobie może prowadzić do osiągnięcia orgazmu przez jednego lub oboje partnerów, ale nie jest to zasadą.

Techniki pettingu i jak robić to dobrze

Para wykorzystująca techniki pettingu
Źródło: Freepik.com

Nie ma jednoznacznej instrukcji, jak uprawiać petting, ponieważ do pobudzania partnera można użyć niemal dowolnej części ciała. Od tego zależy też podział pettingu na poszczególne rodzaje. Wymienić możemy stymulację członka ręką, udami, piersiami czy stopami, stymulację łechtaczki lub okolic pochwy ręką, lub samymi palcami oraz wzajemne ocieranie się partnerów w okolicach narządów płciowych. Pieszczone mogą być też okolice odbytu i przestrzeni między pośladkowej. Wybór miejsca i sposobu uprawiania pettingu powinien być dostosowany do preferencji osoby pieszczonej i możliwości lub chęci partnera. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby petting odbywał się w dwóch kierunkach jednocześnie, w ten sam lub całkowicie odmienny sposób.

Jak wprowadzić petting do łóżka?

Eksperymenty z pettingiem warto rozpocząć od pieszczot dłońmi, gdyż jest to najprostsze. Daje też partnerom możliwość poznania swoich reakcji na stymulację inną od penetracji. Petting można uprawiać w wielu pozycjach. Wystarczy się przytulić (jak w klasycznym seksie) lub położyć blisko siebie na łóżku. Taka imitacja znanych warunków pomaga otworzyć się na nowe doznania i w pełni z nich korzystać.

Kolejne doznania…

Osoby bardziej doświadczone mogą pozwolić sobie na przejęcie inicjatywy w sypialni i stopniowe dodawanie kolejnych części ciała w roli stymulatora. Mieszanie ze sobą znanych sposobów uprawiania pettingu z nowymi pomysłami, zapewni poczucie komfortu i bezpieczeństwa obojga partnerów. Pomoże też zniwelować pomyłki i niedociągnięcia. Dzięki temu pożądanie nie zgaśnie, a przyjemność wynikająca z prób nowych form pettingu stanie się pewniejsza.

Petting jako gra wstępna

Często nie poddaje się tej ogólnej nazwy w poradnikach czy scenariuszach gry wstępnej. Delikatny dotyk bliskiej osoby jest jednak jasnym sygnałem do rozpoczęcia zbliżenia. Sposobem uprawiania pettingu można nazwać delikatne pocieranie lub głaskanie wewnętrznej części ud partnera i okolic krocza. Nieistotne, czy odbywa się to przez ubranie, czy bez niego. Ważniejszy od słownikowej definicji jest tu seksualny aspekt kontaktu.

Pettingowi towarzyszyć może przytulanie, pocałunki i rozmowa. Wszystko to sprawia, że są to techniki pettingu, które zbliżają i rozpalają partnerów przed samym stosunkiem. Wydłużenie gry wstępnej, z wykorzystaniem pettingu, daje więcej czasu na rozpoznanie aktualnych potrzeb i chęci swoich oraz partnera. Dzięki temu łatwiej dostosować dalszy przebieg zbliżenia. Ma to szczególne znaczenie w przypadku kobiet, u których wrażliwość poszczególnych części ciała zmienia się w cyklu miesięcznym.

Kiedy ciężko uprawiać seks…

Akt penetracji bywa problematyczny w stanach chorobowych, w czasie trwania ciąży i w połogu. Wymaga od partnerów sporego nakładu energii. Ponadto, w opisanych wyżej przypadkach bywa bolesny i może mieć negatywny wpływ na zdrowie. Petting może być w takich sytuacjach formą zastępczą, podtrzymującą życie intymne, dającą uczucie bliskości i zaspokojenia seksualnego. W tej samej roli petting może występować w przypadku problemów z erekcją, niezależnie od ich przyczyny. Wszystkie rodzaje i sposoby uprawiania pettingu, oprócz tych związanych z częściową penetracją pochwy, nie powodują także rozerwania błony dziewiczej. Jest to niezwykle istotne dla kobiet chcących zachować ją na dłużej.

Petting sposobem na pełne zaspokojenie

Para uprawiająca petting
Źródło: Freepik.com

Problemy z osiągnięciem orgazmu częściej zdarzają się u kobiet, ale nie jest to regułą. Mogą występować również u obu płci, podczas przyjmowania niektórych leków (np. antydepresantów), w wyniku stresu lub choroby. Bardziej precyzyjne od członka dłonie, mogą ułatwić zaspokojenie partnera. Techniki pettingu mogą więc zmniejszyć ryzyko poczucia winy u jednego z partnerów, ze względu na brak zaspokojenia, swojego lub drugiej połówki. Takie myśli pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy jest to sytuacja stosunkowo nowa w danej relacji. Petting może też skrócić czas trwania aktu seksualnego, co w codziennym, zabieganym życiu pozwala na częstszy kontakt intymny z partnerem.

Czy petting działa jak antykoncepcja?

Jeśli technika pettingu nie dotyczy wzajemnego pocierania o siebie okolic intymnych i zachowa się szczególne środki ostrożności, może chronić przed ciążą. Taką pewność można mieć jednak tylko w sytuacji, gdy nie istnieje możliwość by partner bądź partnerka przenosili ejakulat w okolice intymne partnerki. Pochodzić może nie tylko bezpośrednio z członka, ale też miejsc, z jakimi miał kontakt.

Należy w tym miejscu dodać, że śladowe jego ilości uwalniają się w trakcie stymulacji, a nie tylko podczas wytrysku. W przypadku sposobu uprawiania pettingu, angażującego genitalia obu stron i ich bliskim kontakcie, zdarzają się udokumentowane przypadki zajścia w ciążę. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przy pettingu stosować mechaniczne środki antykoncepcyjne. Klasyczne prezerwatywy zmniejszają doznania partnera i zsuwają się podczas nieregularnych ruchów w różnym kierunku. Ich damska wersja nie powinna natomiast wpływać na przebieg stosunku.

Mimo niepełnej skuteczności, zapobieganie prokreacji przez petting sprawia, że może nie być on akceptowany w niektórych religiach lub ich konserwatywnych odłamach. Panuje w nich przekonanie, że petting to grzech. Inne uznają go, na równi z seksem, za pieszczoty dopuszczalne w związkach małżeńskich.

Petting jako przystawka, deser i rozwiązanie awaryjne

Dopiero uczysz się swojego ciała w kontaktach intymnych? Potrzebujesz miejsca na subtelne eksperymenty? Różne techniki pettingu istnieją dlatego, że mogą Ci w tym pomóc. Nie muszą od razu stawać się rytuałem, który na stałe zagości w sypialni. Nie chodzi też o to, by wyparły klasyczny seks z penetracją. Mogą jednak wnieść odrobinę bliskości, żądzy lub osiągalnego zaspokojenia.

W przyszłości mogą się natomiast przydać jako lek na wszystkie około łóżkowe problemy. Ponadto koncentracja na wzajemnym zaspokojeniu swoich potrzeb może pomóc w budowaniu trwałych relacji. Przyda się też parom, które w kwestiach seksu nie mogą się dogadać. Do technik pettingu nie potrzeba instruktaży, bo są niemal każdym dotykiem, jaki sprawia przyjemność drugiej osobie. Petting to długo nie nazywana, a przez to niedoceniana część ludzkiej seksualności ponad podziałami.