Styl Życia

Jak celebrować macierzyństwo?

Macierzyństwo to piękny czas w życiu większości kobiet. To właśnie okres oczekiwania na dziecko, a także późniejsze jego wychowanie, przysparza tak dużo radości. Warto jednak wiedzieć, jak się do tego przygotować w możliwie najlepszy sposób i skąd czerpać potrzebną wiedzę. Dzięki temu macierzyństwo, a przynajmniej jego początki, będą przyjemne i bezstresowe.

Jak przygotować się do macierzyństwa?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że początki macierzyństwa wcale nie są takie proste. Niemniej jednak, można się do nich doskonale przygotować. Pod koniec drugiego trymestru ciąży, dobrym pomysłem jest wybór szkoły rodzenia. Poza tym nie zaszkodzi również skorzystać z porady poradni laktacyjnej. Doskonale wykwalifikowana położna, która ma w tym zakresie ogromne doświadczenie, z całą pewnością podpowie, w jaki sposób karmić dziecko i zadbać o jego dobro. Szkoła rodzenia znajduje się w większości dużych miast – z całą pewnością Warszawa będzie doskonałą lokalizacją, jeśli chodzi o ich wybór. Jedną z najchętniej wybieranych szkół rodzenia jest http://www.szkola-magiera.pl/konferencje-i-szkolenia.

Jak wybrać odpowiednią poradnię laktacyjną?

Poradnia laktacyjna powinna zostać doradzona w przychodni, do której uczęszcza się na badania kontrolne. Oczywiście można wybrać ją również samodzielnie. W tej kwestii warto kierować się opiniami, na przykład tymi od zaprzyjaźnionych kobiet posiadających potomstwo. Tego typu poradnia musi być miejscem zaufanym i umiejącym jak najlepiej przekazać pożądaną wiedzę.

Ważna jest również położnaTo ona powinna opowiedzieć o pielęgnacji oraz opiece nad maluchem w pierwszych dniach jego życia. Jej zadaniem jest także przybliżenie porodu i udzielenie wszystkich odpowiedzi na nurtujące pytania. Takie poradnie znajdują się w każdym większym mieście, choć oczywiście na czele jest Warszawa. 

Kiedy wybrać się do szkoły rodzenia?

Mama celebrująca macierzyństwo
Źródło: Pixabay.com

Wybór dobrej szkoły rodzenia jest niezwykle ważny. Warto myśleć o nim już od początku ciąży. Optymalny czas na to, aby zapisać się do takiej szkoły to końcówka drugiego trymestru. Najlepiej, wtedy gdy do porodu pozostało około trzech miesięcy. Warto też sprawdzić, gdzie w Warszawie znajdują się takie placówki.

Czemu służy szkoła rodzenia?

Tak jak było już wspomniane, szkoła rodzenia jest niemalże, tak istotna, jak odpowiednio wykwalifikowana położna. W takiej szkole można nauczyć się między innymi:

  • jak rozpoznać zaczynający się poród,
  • jak prawidłowo oddychać podczas porodu,
  • w którym momencie jechać do szpitala,
  • jak rozpoznać skurcze porodowe i jak je mierzyć.

Oczywiście to nie wszystko, ponieważ można dowiedzieć się również tego, w jaki sposób powinien zachowywać się partner, gdy rozpocznie się akcja porodowa oraz jak zająć się nowo narodzonym dzieckiem.

Zajęcia w szkole rodzenia

Podczas zajęć w szkole rodzenia można znacznie powiększyć swoją wiedzę na temat karmienia, przewijania, czy ogólnej opieki nad noworodkiem. Z całą pewnością jest to wiedza niezbędna, która przyda się każdemu rodzicowi, a szkoła dla przyszłych rodziców to najlepsza instytucja w tej kwestii.

Podczas zajęć można dowiedzieć się nawet, w jaki sposób prawidłowo zapakować torbę do szpitala. Dla wielu osób wydaje się to być dość oczywiste, ale wcale takie nie jest. Łatwo zapomnieć o najważniejszych rzeczach. To dlatego, przygotowując listę zgodnie z zaleceniami przekazanymi w szkole rodzenia, można mieć pewność, że o niczym się nie zapomni i będzie się przygotowanym dosłownie na wszystko. 

Macierzyństwo to wyjątkowy czas, ale wymaga również wyjątkowego przygotowania. To dlatego nie należy lekceważyć pewnych rzeczy i dobrze jest korzystać z pomocy oraz wsparcia specjalistów. Z tego też względu doskonałym pomysłem będzie odwiedzenie poradni laktacyjnej, w której można dowiedzieć się wszystkiego na temat prawidłowego karmienia. Następnym krokiem powinno być zapisanie się do szkoły rodzenia, która przygotowuje również do porodu siłami natury oraz pozwala dowiedzieć się dużo na temat tego, jak w ostatnich tygodniach zmienia się ciało kobiety oraz, jak rozwija się dziecko i na co być przygotowanym.