Rozrywka

Jak wybrać odpowiedni szampon dla psa?

Zakup odpowiedniego szamponu dla psa ma bardzo duże znaczenie nie tylko dla zdrowia, ale również samopoczucia zwierzaka. Bogaty wybór kosmetyków pozwala jak najlepiej dopasować je do indywidualnych potrzeb oraz upodobań. Dlatego podczas zakupu szamponu dla swojego pupila, zwróć uwagę na jego sierść oraz ewentualne alergie czy choroby skóry. Takie czynniki jak najbardziej powinny mieć wpływ na wybór odpowiedniego szamponu dla psa.

Czworonogi zazwyczaj nie lubią się kąpać – uciekają z wody i nie chcą, aby za pomocą kosmetyku zmywać ich naturalny zapach. Niekiedy jednak mycie psa jest nieuniknione. Zwierzę ma bowiem częsty kontakt z różnymi zarazkami. Na spacerach dotyka wiele przedmiotów i tarza się w kałużach czy błocie. Może mieć styczność nawet z odchodami innych zwierząt oraz pasożytami. Aby to wszystko usunąć, konieczne jest dokładne wykąpanie psa. Pracownik sklepu zoologicznego Zoo24 podpowiada: Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków pozwala zlikwidować nie tylko brud, ale również bakterie. Psa jednak nie powinno się kąpać po każdym spacerze, ponieważ mogłoby to się przyczynić do zniszczenia jego bariery ochronnej skóry. Zazwyczaj wystarczy umyć pupila co kilka tygodni, a niekiedy nawet co kilka miesięcy.

Cechy właściwego szamponu dla czworonoga

Nie każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, czym powinien wyróżniać się dobry szampon dla zwierzaka. Bogaty wybór kosmetyków nie ułatwia tego zadania – nie warto kupować pierwszego lepszego produktu, ponieważ może się on okazać nieodpowiedni dla pupila. Najważniejsze jest dokładne zapoznanie się ze składem kosmetyku. Dzięki temu sprawdzisz, co się w nim znajduje. Zwróć uwagę przede wszystkim na to, aby był wyprodukowany z naturalnych składników. Dzięki temu unikniesz podrażnienia psa i ewentualnych alergii. Wybierając szampon dla psa, sprawdź, aby w jego składzie nie znajdowały się żadne parabeny, barwniki czy perfumy. Nie powinien zawierać również SLS ani SLES.

Poza tym szampon dla psa musi mieć odpowiednie pH. Różni się ono od pH człowieka, dlatego czworonoga nie można myć kosmetykami wyprodukowanymi dla ludzi. Mogłoby mu to zaszkodzić – zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup dla niego nowego, przeznaczonego dla zwierząt produktu. Szampon dla psa powinien się też łatwo spłukiwać. Weź to pod uwagę, ponieważ czworonogi zazwyczaj nie lubią się kąpać i warto jak najbardziej ograniczyć ten czas, nie marnując go na spłukiwanie kosmetyku. Istotną cechą dobrego szamponu dla pupila jest również to, aby był bezzapachowy. Dzięki temu nie podrażni pupila i nie sprawi, że będzie się on czuł niekomfortowo we własnej sierści.