Antyoksydacyjne właściwości aronii. O owocu, który warto mieć w swoim ogrodzie
Cierpka czarna jarzębina przywędrowała do nas z Rosji. To krzew, którego dojrzałe owoce są barwy fioletowo-czarnej, a ich zbiór można zacząć pod koniec lata. Można nawet zrywać je tuż po jesiennych przymrozkach, gdyż owoce mocno trzymają się swego baldachogrona, a ich właściwości zdrowotne są ogromne.
Czym jest czarna jarzębina?
Czarna jarzębina, czyli aronia jest podobna do czerwonej jarzębiny. Charakteryzuje się małymi okrągłymi owocami, zawieszonymi na baldachogronowej gałązce. Ta pierwsza ma czarne błyszczące owoce, a ta druga pomarańczowo-czerwone.
Aronia ma wszechstronne działanie na organizm. Zawiera antocyjany przeciwnowotworowe i przeciwzapalne. Każdy z nas powinien jeść aronię na surowo każdego roku, gdy jest na nią sezon. Świeże owoce mają najwięcej ważnych dla organizmu składników odżywczych. Ich smak jest cierpki, ale gdy są dobrze dojrzałe cierpkość jest znikoma. Pojawia się też słodki posmak.
Jak działa na nas aronia?
Właściwości aronii dla naszego organizmu są bardzo istotne w leczeniu różnych chorób. Dojrzałe owoce zawierają:
- A (wpływa na zdrowie skóry i oczu),
- C (wzmacnia naczynia krwionośne, transportuje żelazo, chroni przed chorobami),
- P (działa przeciwobrzękowo, antyoksydacyjnie, zmniejsza przepuszczalność naczyń krwionośnych) występuje w aronii w bardzo dużych ilościach, przewyższa jej zawartością wszystkie inne owoce.
Z minerałów należy wymienić:
- mangan – wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu rozrodczego (zarówno u kobiet, jak i mężczyzn), nerwowego, kostnego, krwionośnego,
- bor – niezbędny do prawidłowej gospodarki wapniowej,
- jod – potrzebny do prawidłowej pracy tarczycy,
- żelazo – m.in. jest to budulec czerwonych krwinek, odpowiada za prawidłowe DNA,
- fluor – stymuluje powstawanie tkanek kostnych.
Czy przetwory z aronii są zdrowe?
Ależ oczywiście. Możemy przechowywać suszone owoce aronii lub robić z nich przetwory w słoikach w postaci dżemów. Witaminy podczas gotowania niestety w części się ulotnią, ale nadal pozostaną inne ważne właściwości aronii, takie jak minerały i cukry. Przetworzoną aronię możemy stosować do dań obiadowych, a także do słodkich deserów albo sałatek owocowych (np. banan i jabłko pokrojone w kostkę i do tego dżem z aronii).
Podczas przygotowywania dżemu z aronii nie dodajmy żadnego cukru. Cierpkość owoców i naturalna fruktoza wystarczą, by dżemy przetrwały. Należy trzymać słoiki w chłodzie i kontrolować je co jakiś czas. Najlepiej zrobić tylko określoną ilość słoików np. licząc jeden słoik dżemu na jeden tydzień, czyli 6 miesięcy razy 4 daje nam 24 słoiczki.
Czy możemy sami uprawiać aronię w ogrodzie?
Jeśli mamy ogródek, powinniśmy postarać się o krzew czarnej jarzębiny i mieć owoce na zawołanie. Własny zdrowy ogród blisko swego domu to marzenie niejednej osoby. Aronia dojrzewa już na początku sierpnia. Z chwilą gdy jej owoce z zielonych zrobią się granatowe, a liście zmienią barwę na złociste i pomarańczowe, to znaczy że czekamy jeszcze 2 tygodnie i po tym czasie aronia jest gotowa do zrywania i jedzenia.
Własny krzew, z czarną jarzębiną, pozwoli nam cieszyć się jej owocami surowymi nawet po przymrozkach, a także przez całą zimę, gdyż owoce nie odrywają się od szypułek i przez cały czas tkwią na swych baldachogronach. Właściwości aronii są zachowane.
Spożywając owoce bezpośrednio z krzaka, mamy pewność, iż dostarczamy sobie wszystkich składników odżywczych występujących w aronii. Krzewy możemy sadzić wiosną oraz jesienią. Nabyć je możemy w sklepie ogrodniczym takim jak https://www.podkarpackiesady.pl/24-aronie.
Gdzie najlepiej rośnie?
Kilka krzewów w słonecznym stanowisku wystarczy, by cieszyć się zdrowym ogrodem, pełnym prozdrowotnych owoców. Ważne, by aronię podlewać, gdyż lubi ona wilgotne podłoże. W okresie suszy musimy zadbać o nawadnianie ziemię w sposób szczególny.
Gleba może być nawet IV I V rzędu, tutaj bowiem aronia jest mało wybredna. W sklepie ogrodniczym kupimy odpowiedniej wielkości krzewy, gotowe do zasadzenia. Gdy nam zaowocują i dojrzeją, możemy je zrywać z całym baldachogronem. Dobrze przechowują się w lodówce i zamrażarce.
Zerwane owoce wspaniale znoszą transport, nie gniotą się i nie psują zbyt szybko. Jeżeli nasza babcia ma ogród, ale nie rośnie tam żaden krzew czarnej jarzębiny, sprezentujmy jej kilka krzewów, niech rośnie u niej zdrowy ogród, tak samo jak u nas.
Obecnie sadzonki aronii kupimy w każdym sklepie ogrodniczym lub w specjalnych szkółkach ogrodniczych. Warto otoczyć się roślinami, które przynoszą nam wiele korzyści. Aronia pięknie prezentuje się w ogrodzie i będzie nam owocować przez około 20 lat. Później trzeba będzie wymienić krzewy na nowe.
Sok z aronii to lek na ciśnienie i wzmocnienie odporności. Coś wspaniałego! Owoce aronii to także ważny składnik odżywczy dla wszystkich, którzy odbyli chemioterapię. Warto o tym pamiętać. 🙂