Styl Życia

Przedwczesna menopauza – przyczyny i objawy

Przedwczesna menopauza to stan, który może dotykać kobiet nawet w wieku dwudziestu lat. Bardzo często zdarza się, że kobiecie trudno jest pogodzić się z tą przypadłością, zwłaszcza jeśli przekreśla ona drogę do macierzyństwa. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny i objawy przedwczesnego przekwitania.

Przyczyny przedwczesnej menopauzy

Każda kobieta powinna zdawać sobie sprawę z tego, że menopauza jest zupełnie naturalnym okresem w jej życiu. Związana jest ona z fizjologicznym procesu starzenia się organizmu i nie da się jej zatrzymać. W jej efekcie ustępują comiesięczne krwawienia, a czynność jajników wygasa. Klimakterium zazwyczaj dotyka kobiet, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia.

Pomimo tego że może się wydawać to nieprawdopodobne, menopauza potrafi pojawić się nawet u kobiet po dwudziestym roku życia. Jest to wyjątkowo rzadka przypadłość, która dotyka mniej więcej jednej na tysiąc kobiet.

Nowoczesna medycyna nie zdołała ustalić, jaka jest bezpośrednia przyczyna przedwczesnego przekwitania. Uznaje się, że przedwczesna menopauza bardzo często wynika z uwarunkowań genetycznych. W przypadku, kiedy wczesne klimakterium dotknęło matki bądź babci kobiety, ma ona o 30% szans więcej na to, że stanie się ono także jej udziałem.

Lekarze twierdzą, że przedwczesna menopauza może być także skutkiem różnego rodzaju schorzeń, zabiegów medycznych czy też przebytych infekcji. Wyniki badań wykazują, że przedwczesne klimakterium częściej spotyka kobiety, które żyją w przewlekłym stresie, a także te posiadające niski status społeczny.

Bywa tak, że przedwczesna menopauza jest wynikiem przebytej choroby nowotworowej i procesu jej leczenia – chemioterapii bądź też radioterapii. Pojawia się ona także u kobiet, które przeszły zabieg usunięcia macicy bądź jajników.

Jakie są objawy przedwczesnej menopauzy?

Przedwczesne klimakterium daje objawy podobne do klasycznej menopauzy, z tym że często nie są one tak nasilone. Nie zawsze pojawiają się także objawy zapowiadające nadchodzącą menopauzę – takie jak słynne uderzenia gorąca.

Pierwsze objawy przedwczesnej menopauzy bywają bardzo niejednoznaczne i przez pacjentki są mylone z przepracowaniem i zmęczeniem. Z klimakterium może wiązać się brak energii, apatia, problemy ze snem, wahania nastroju, skłonności do płaczu, wzrost wagi, kołatanie serca i pocenie się. Często dochodzi też do zaniku okresu. Każda kobieta, u której miesiączka znikła na okres kilku miesięcy powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ginekologiem i endokrynologiem.

Podsumowując, przedwczesna menopauza to dolegliwość, która znacznie potrafi utrudnić życie. Przykrą konsekwencją zachodzących w organizmie zmian jest obniżona płodność, co może być problemem dla kobiet planujących założenie rodziny. Warto dodać także, że menopauza związana jest z wyższym ryzykiem wystąpienia osteoporozy, żylaków czy też zakrzepicy. Dlatego też przy wystąpieniu pierwszych objawów przedwczesnego klimakterium, nie warto zwlekać z wizytą u lekarza. Więcej informacji na temat przedwczesnego przekwitania znaleźć można na stronie internetowej poznajelly.pl.