Dieta i Odchudzanie Styl Życia

Trening dla kobiet. Jak dobrać odpowiednie ćwiczenia?

Aktywność fizyczna jest polecana wszystkim, bez względu na wiek czy płeć. Jednak należy mieć na uwadze, że poprzez inną budowę anatomiczną oraz poziom hormonów, kobiety powinny ćwiczyć inne partie mięśni niż mężczyźni. Co nie zmienia faktu, że także i kobiety mogą a nawet powinny ćwiczyć siłowo. To nie tylko wzmocni i zarysuje mięśnie, ale i przyczyni się do lepszych efektów. Jak dobrać takie ćwiczenia?

Rodzaje treningu

Zaczynając swoją przygodę z aktywnością fizyczną, często zastanawiamy się od czego tak właściwie zacząć. W sieci możemy znaleźć wiele treningów dla początkujących – od kilkuminutowych po kilkunastominutowe filmiki na YouTube, bądź artykuły z opisami ćwiczeń. W zależności od tego jaki jest Twój cel – na tych partiach ciała powinnaś się skupić.

Głównymi rodzajami treningów są:

  • Trening cardio – to trening, który ma na celu podniesienie tętna. Czyli wszelka aktywność fizyczna, która przyśpiesza rytm serca, powoduje zadyszkę czy zmęczenie. Taki trening spala dużo kalorii a także znacznie poprawia kondycję i ogólną wytrzymałość organizmu. Jedną z odmian treningu cardio jest trening aerobowy. Polega on na długotrwałym i jednostajnym ćwiczeniu – na przykład bieg. Do treningów cardio możemy zaliczyć sporty takie jak: bieganie, jazda na rowerze, pływanie;
  • Trening siłowy – tym treningiem określany jest rodzaj aktywności fizycznej, w której w głównej mierze wykorzystywana jest siła organizmu. Taki trening stopniowo zwiększa sprawność, wzmacnia organizm i buduje mięśnie. Na samym początku warto zacząć ćwiczyć niewielkimi ciężarami, które z czasem i stopniowo zwiększane dadzą nam zadowalający efekt. Trening siłowy jest dla wszystkich, wbrew panującemu przekonaniu, że kobiety od samego dotknięcia hantli czy sztangi staną się drugim Pudzianowskim. To mit, który na szczęście jest już częściej obalany. Trening siłowy jest wręcz polecany kobietom, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i zarysować mięśnie. Jako przykład można tu podać trening na siłowni z użyciem maszyn, trening z wykorzystaniem hantli, sztangi a także ćwiczenia polegające na podnoszeniu własnego ciała – podciąganie;
  • Trening interwałowy – to rodzaj treningu, w którym istotne jest łączenie i wykonywanie naprzemiennie ćwiczeń intensywnych z mało intensywnymi. To dosyć wymagający i męczący rodzaj treningu najczęściej angażujący całe ciało. Jego zaletą jest to, że spala kalorie również po skończonym treningu. Jednak nie jest on dobrym rozwiązaniem dla początkujących ze względu na dynamikę i szybkość. Przykładem takiego treningu może być HIIT.
kobieta ze słuchawkami w uszach ćwiczy na orbitreku
Źródło: https://www.pexels.com/

Co wybrać?

Mamy wiele możliwości. Do popularnych treningów należą również słynne ćwiczenia z guru świata fitness, a także filmiki z zagranicznych kanałów. Można również znaleźć książki, w których zawarte są porady jak i co ćwiczyć. Do ciekawych propozycji należy “147 ćwiczeń z piłką gimnastyczną” autorstwa Agnieszki Peszek, w której znajdziesz opisy i wytyczne ćwiczeń idealnie sprawdzających się na początek przygody treningowej. Ważnym aspektem jest też przygotowanie psychiczne – w tym celu warto przejrzeć książkę “Trening umysłu sportowca” Sławomira Lutra. Ta lektura pomoże w utrzymaniu motywacji i osiągnięciu zamierzonego celu. Kompleksowych informacji dostarczy Ci publikacja “Zmień swoje ciało w 91 dni” Adriana Gostomskiego. Są tu konkretne rady, które stopniowo wprowadzane w życie wyrobią dobre nawyki. Wszystkie książki znajdziesz na stronie wydawnictwa internetowego E-bookowo: https://www.e-bookowo.pl/ . Zatem nie ma odpowiednich ćwiczeń dla kobiet – warto więc wybrać te, w których czujemy się najpewniej i które sprawiają nam przyjemność.