Styl Życia

Jak często odkamieniać ekspres?

Konserwacja ekspresu jest tak naprawdę podstawą utrzymania go w dobrym stanie. Zaniedbywanie urządzenia przez długi czas może prowadzić do różnych usterek, czy też do nadmiernego osadzania się kamienia wewnątrz urządzenia. Jak często należy więc odkamieniać ekspres? Sprawdź!

Na czym polega odkamienianie ekspresu? Dlaczego jest tak ważne?

Dostępnych jest wiele metod odkamieniania ekspresu. Niektórzy stosują domowe metody, które wykorzystują np. sodę oczyszczoną, ocet, czy kwasek cytrynowy. Inni z kolei  sięgają po specjalne produkty — odkamieniacze.

Przeprowadzając regularnie ten proces, sprawisz, że:

  • żywotność ekspresu będzie dłuższa,
  • hałas generowany przez ekspres będzie ograniczony,
  • ryzyko pojawienia się wszelkich uszkodzeń czy usterek będzie mniejsze,
  • zostanie zachowana optymalna temperatura przygotowywanych napojów,
  • zostaną zachowane walory smakowe kawy.

Jak widzisz, regularne odkamienianie ekspresu niesie za sobą szereg korzyści! Kamień osadza się tak naprawdę na każdym elemencie urządzenia. Składa się z twardej wody zawierającej sole wapnia, magnezu i innych metali.

Jak często odkamieniać ekspres?

Wiesz już, jakie korzyści niesie za sobą odkamienianie ekspresu. W takim razie jak często powinieneś przeprowadzać ten proces, aby zachować sprzęt w dobrym stanie i cieszyć się pyszną kawą?

Ekspresy na kapsułki, jak i inne rodzaje urządzeń — zaleca się odkamieniać co 200 porcji przygotowanej kawy. W przypadku dużych rodzin, w których często pije się kawę — może to być nawet raz na 2 tygodnie. Jeśli z kolei ekspres użytkowany jest jedynie raz na jakiś czas, np. podczas wizyt bliskich, proces odkamieniania może być potrzebny nawet i raz na 3 czy 6 miesięcy. Jeśli czujesz, że kawa zmieniła swój smak lub temperaturę, a może ekspres wydaje głośne dźwięki — może to być dla Ciebie znak, że pora odkamienić urządzenie. Nieco częstsze odkamienianie zaleca się w przypadku twardej wody. Warto więc obserwować działanie ekspresu.

O czym pamiętać, odkamieniając ekspres do kawy?

Odkamieniając ekspres do kawy musisz przede wszystkim pamiętać o częstotliwości tego zabiegu. To jednak nie wszystko. Kolejną kwestią jest stosowanie odpowiednich preparatów do usuwania kamienia. Domowe metody, takie jak ocet, czy kwasek — są skuteczne, jednak w nieodpowiednich stężeniach, mogą dodatkowo zniszczyć urządzenie. Znaczenie ma także czas stosowania tego typu preparatów — jeśli będziesz stosował je zbyt długo, również może to przynieść więcej szkód niż korzyści. Z tego też względu lepszym rozwiązaniem będzie zakup specjalnego preparatu oraz trzymanie się szczegółowych zaleceń producenta.

Jeśli zależy Ci na utrzymaniu ekspresu w dobrym stanie przez możliwie jak najdłuższy czas, dobrym pomysłem będzie zainstalowanie w domu systemu zmiękczania wody lub stosowanie filtrów do wody. Miękka woda pozwoli zmniejszyć częstotliwość odkamieniania ekspresu.