Styl Życia

Mobilne płatności za przejazd autostradą – oto nowoczesne rozwiązania płatnicze!

Za przejazd niektórymi odcinkami autostrad w Polsce trzeba uiszczać opłaty. W ostatnich latach zrezygnowano z tradycyjnych bramek autostradowych na rzecz biletów dostępnych na stacjach benzynowych, które trzeba mieć przy sobie w trakcie przejazdu. Jednocześnie rośnie liczba miejsc, których należność uregulujesz kliknięciem w specjalnej aplikacji mobilnej zainstalowanej na telefonie czy tablecie – taka opcja dostępna jest już na wybranych obszarach dróg A2 i A4. Jak zapłacić aplikacją za autostradę? Sprawdź, wypróbuj i nie trać czasu!

System e-Toll – co to takiego?

Jest to nowoczesne rozwiązanie w zakresie drogowego systemu poboru opłat, którego wdrożenie i sprawne działanie nadzoruje szef Krajowej Administracji Skarbowej. System pozwala na szybkie i intuicyjne regulowanie należności za przejazd po polskich:

  • autostradach;
  • drogach ekspresowych;
  • drogach krajowych zarządzanych przez GDDKiA.

E-TOLL bazuje na technologii wyznaczania pozycji pojazdu z wykorzystaniem mechanizmu pozycjonowania satelitarnego. Z możliwości płatności zdalnej polscy kierowcy mogą już korzystać na odcinkach:

  • Konin–Stryków autostrady A2;
  • Wrocław–Sośnica autostrady A4.

Mobilne płatności na autostradzie w praktyce

System zdalnej płatności za przejazd konkretnym odcinkiem drogi ma licznych partnerów w postaci innych aplikacji mobilnych działających w obszarze komunikacji. Na telefonie czy tablecie możesz zatem zainstalować oryginalne oprogramowanie e-Toll lub jedną z aplikacji, która również udostępnia bilety autostradowe, np. AutoPay, Autokonto, AnyPark czy SKyCash. Przy okazji zyskasz wygodę i oszczędność czasu także w innych okolicznościach. Aplikacje obejmują również takie usługi, jak:

  • płatność za parking;
  • zakup biletu komunikacji miejskiej;
  • zakup biletu komunikacji dalekobieżnej;
  • lokalizację samochodu pozostawionego w SPP.

Możliwości przekazania zapłaty za przejazd jest wiele. Do wybranej aplikacji można podpiąć swoje konto bankowe (aby środki były pobierane automatycznie), doładować wirtualny portfel czy dokonać przedpłaty na specjalny rachunek. Pamiętaj, że każda aplikacja rządzi się swoim regulaminem – warto go poznać przed wyruszeniem w trasę.